Marczyk de ERC’de

Robert Kubica’nın Formula 1’daki ortağı olan PKN Orlen, ülkesinin en son yeteneklerini destekliyor. Yerel şampiyon Marczyk, kopilotu Gospdarczyk ile birlikte ERC1 Gençler puanlarını kovalayacaklar. Bu fırsat, Marczyk’i Avrupa şampiyonasına çekiyor. Ulusal şampiyon Miko Marczyk, 2020 Fia Erc1 Gençler Şampiyonası’na Polonya petrol şirketi PKN Orlen’dan ek destek alarak katılacak. 24 yaşındaki rallici, daha önce bir rallide yarışmak için bir R5 kullanmamıştı, ancak ilk büyük uluslararası macerasına başladığında bu sezon çok şey değişecek.

Marczyk’in 2017’den bu yana yarıştığı Gospdarczyk, kopilotu olarak  devam ederken, Marczyk’in Kresta Racing ile ortaklığı, Rally2 spesifikasyonu Michelin donanımlı Fabia R5 Evo’su Marczyk’nin uluslararası kariyer planlaması için Çek garajında hazırlanırken, 2019’da prestijli RSMP (Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Polski / Polonya Ralli Şampiyonu) unvanını aldıktan sonra Marczyk, ERC’yi kendisine kariyer konusunda ilerlemesi için bir numaralı tercihi olarak tanımladı.

“ERC, Polonya şampiyonasından sonra benim için doğal ve en iyi adım” diyen Marczyk, 2016 yılında kartingte sınırlı tecrübeye sahip olmaktan başka bir konuda güvenmeye başladı. “Polonya’daki ralliler çok iyi ancak ERC’de yol seviyesi ve rekabet, ulusal şampiyonadan daha büyük. Bu nedenle ERC, bir sonraki adımı atmadan önce öğrenmek ve geliştirmek ve Avrupa ülkelerinden diğer genç sürücülerle savaşmak için iyi bir yer. Şimdiye kadar, R5 ile bir ralliye hiç katılma fırsatım olmadı, Azor Adaları’na ilk kez geleceğim ve bundan gerçekten memnunum ve mutluyum. ERC’de hızlı bir şekilde gelişmek istiyorum, büyük bir macera gibi ve umarım adım adım şampiyonluğun iyi bir parçası olur.”

Marczyk, 2019 Polonya unvanına destek olan tüm ortakların bu desteklerini korurken, Avrupa düzeyine adım atmayı mümkün kılan yeni ana sponsor PKN Orlen’den ek destek aldı. Şirket ayrıca Alfa Romeo testinde ve Formula 1’de yedek sürücü rolünde Marczyk’in vatandaşı Robert Kubica’yı (eski bir ERC yarışı kazananı) destekliyor. “Geçen yılki ortaklarım, bana destek olmaya devam edecekler. Benim için büyük bir onur, 2020 için Polonya’nın en büyük benzin şirketi olan PKN Orlen olan yeni bir ana sponsorumuz var. Tüm bu destek için çok mutlu ve müteşekkirim. Şimdi olabileceğim en iyi ralli sürücüsü olmaya odaklanmak istiyorum.” Marczyk, sporun zirvesinde olmayı hedeflerken, ERC kampanyasının sadece bir yıl olmasını istemiyor. Marczyk, “geçmişe bakarsak, en iyi sürücülerin bile Erc’deki ilk yıllarında iyi sürmeleri bile kolay değildi” dedi ve ekledi;

“İlk olarak, ERC’deki parkurları ve büyük rekabeti anlamam gerekiyor, ancak daha sonra deneyimi ve puanları elde etmek için bitiş çizgisinde olmanın önemini de anlamam gerekiyor. Gelecek için ERC’de olmak istiyorum ve Polonya şampiyonasından ilk yıl iyi skorlar almanın çok zor olduğunu biliyorum. Kesinlikle evde (Polonya Rallisi) olabildiğince hızlı olmaya çalışacağım, , ancak ortaklarımızın bir etaptan veya bir ralliden sonra değil, yıl sonunda son sıralamaya baktıklarını biliyorum. Bu yüzden bitiş çizgisinde olmak önemli ve bu benim stratejim olacak.”

Marczyk kopilotu ve vatandaşı Szymon Gospdarczyk tarafından verilen rolü vurguladı. Üç ERC1 Gençler başlangıcında 4 ve 3’ncülüğü Marczyk, “Szymon ile birlikte çalışmaktan gerçekten mutluyum” dedi sözlerini şöyle sürdürdü; “O hala genç bir kopilot ama diğer açıdan benden çok daha deneyimli bir adam. Çok motive olmuş gerçek sporcu.” 2020’de Miko Marczyk 26-28 Mart Azores Rallye, 7-9 Mayıs Kanarya Adaları, 29-31 Mayıs Ralli Liepāja (Letonya), 26-28 Haziran 77. Ralli Polonya, 24-26 Temmuz Rally di Roma Capitale (İtalya), 28-30 Ağustos Barum Çek Rallisi Zlín’de yarışacak. | Kaynak; erc media, 3 Mart 2020 : 19.25

Son 70 haber

Yoruma kapalı

Go To Top