Podyum rekabeti kızıştı

Eskişehir Rallisi’nde son gün son ayak öncesi zirve rekabetinde heyecan artıyor. Rallide kazanmaya en yakın iki ekip arasındaki fark, son ayak öncesi 16 saniyeye kadar azaldı. Önceki (Perşembe) gece verilen seramonik startla başlayan rallide dört farklı podyumda rekabet etmek için asfalta çıkan toplam 62 ekipten 51’i bugün rekabetlerine kaldıkları yerden devam etmek üzere start aldılar. Dün yaşadıkları mekanik problemler nedeniyle gün sonunu göremeyen ekiplerden 7’si de bugün süpeRally yaparak ralliye renk katmaya devam ediyorlar. Sabah 10’da Sazova’daki servis alanından etaplara yönelen ekipler, gün boyu iki farklı etabı ikişer kez geçerek ralliyi tamamlayacaklar.

Tamamı asfalt karakterli rallide günün iki etabını geçen ekipler Sazova’daki gün ortası servisinde otomobillerini son kez gözden geçirdikten sonra yeniden dağlara yöneldiler. Güne lider başlayan Murat Bostancı-Onur Vatansever ikilisi, günün ilk rallinin ise 5’nci etabında da en iyi zamanı yaparak en yakın rakibi ile arasındaki farkı 4,5 saniye daha açmayı başardı. O’nun ardından son iki yılın şampiyonu Burak Çukurova-Vedat Bostancı ikilisi ise, bugünün ikinci, rallinin 6’ncı etabında en iyi zamanı yaparak liderle aralarındaki farkı 6 saniye kadar düşürdü. İki ekibin arasında 16,5 saniye farka kadar düşen 1’ncilik rekabetini yakından takip eden Kıbrıslı Deniz Fahri, podyumdaki yerini korurken, Bulgar şampiyonu Angelov da R5’i ile (üstte) Türk rakiplerinin podyum rekabetinde kendisine de yer bulmak için pusuda bekliyor.

Dün yaşadığı spin ve sonrasındaki mekanik problem nedeniyle yarışa erken havlu atmak zorunda kalan Eskişehirli genç rallici Buğra Banaz’ın süperally ile ikinci gün start listesinde yer almasına karşın parkurda seyirci olarak yer alması dikkat çekti. Kariyerinde 7’nci kez şampiyonluk hedefleyen Engin Kap historik şampiyonasındaki liderliğini finişe tak’ına taşımak için temkinli bir tempo sergiliyor. Yine dün Mk2 Escort’una yılan kaçtığı anlaşıldığı için gündem yaratan 2010 Türkiye Historik Şampiyonu Kemal Gamgam, bu sabah ajansa yaptığı esprili açıklamada ‘bu kez domuz avına çıkacağını’ söyledi! Dün de beklenen ancak gelişini bugüne bırakan yağmur, ilk ayak sonunda kendini gösterdi ancak servis yolunda iken yağmura yakalanan ekipler bundan etkilenmedi. Yağışın son ayakta da görünmesi halinde hızlı karakteri ile bilinen Eskişehir asfaltındaki rekabette tempoların temkine dönmesi bekleniyor. Eskişehir Rallisi bugün 16’dan itibaren start aldığı nokta olan Espark’ta sona erecek.

Aydın Hoşgör, Ralli Ajansı, Eskişehir, 14 Haziran 2019 : 14.30

Son 70 haber

Yoruma kapalı

Go To Top