Sesks ‘evde’ parladı

Letonyalı genç pilot Martin Sesks,  FIA ERC1 Gençler Şampiyonası’nda kazandığı iki bonus yarışından ilki olarak katıldığı evdeki rallide Fabia R5 ile ilk kez bir podyum yaptı. Sesks, 2018’de ERC3 Gençler Şampiyonu kazandığı olarak Eurosport Events’in ödül olarak Krišjānis Caune ile birlikte Motorsport Italia tarafından hazırlanmış bir Skoda Fabia R5’de yarıştı. ERC1 Genç yıldızı Oliver Solberg’in kazandığı yüksek hızlı toprak rallisi Leipeja’da 2’nci olan 19 yaşındaki Letonyalı yetenek, “Motorsport Italia ŠKODA Fabia R5, özellikle de ev rallisinde inanılmaz bir başlangıç ​​yaptım” dedi ve ekledi; “ERC3 Junior unvanını kazanmam uzun zaman önce geldi ama yine de o özel anı hissediyorum ve hatırlıyorum çünkü R5 arabasını sürmek için yaptığım başarılar benim ödülümdü. Eurosport Events’e her konuda çok yardımcı oldukları için gerçekten teşekkür ediyorum.”

Sesks, “elbette yarıştan önce tecrübem o kadar büyük değildi, ancak kendime olan güvenimi ve deneyimimi geliştirebildim ve bu benim temel amacımdı. Ralliden önce ne kadar hızlı olacağımı bilmiyordum, bu yüzden aklımda bir pozisyonum yoktu. Ama ilk üçe girdiğim için mutlu olmalıyım. Ayrıca en iyi çocuklarla savaşmak, onlardan birkaç saniye olmak güzeldi” diye konuştu. Daha önce R2 ile 2018’de ERC3 Gençler ve Letonya 2WD şampiyonluklarını kazanan Sesks, “bir R5 sürmek gerçekten güzel bir deneyim oldu. R2 ile virajlarda her milimetreyi kovaladım. Ancak 4WD çekiş ile sadece viraja giriyorsunuz, biraz kayıyor ama torkunuz var ve her şey hızlı gidiyor. Mesela direksiyon simidinde çok daha hızlı olmanız gerekiyor, ancak oldukça fazla şey öğrenip geliştirebildim” dedi.

ERC Koordinatörü Jean-Baptiste Ley, Sesks’in performansını yakından takip ederken “Martiņ’in büyük potansiyele sahip olduğunu biliyorduk ancak yeteneklerini gerçekten çok iyi bir performans ve çok olgun bir sürüşle kanıtladı. İyi tanıdığı aşamalarda, çok fazla zorlamak ve bir hata yapmak için baştan çıkarıcıydı, ancak başını alarak ralli bitirmek ve deneyimini geliştirmek amacına sadık kaldı. Ancak podyumda bitirmek beklentilerimizin ötesindeydi ve daha da parlak bir geleceğe işaret ediyor. Ve 17 yaşındaki Oliver Solberg kazanırken, bu, genç sürücülerin yeteneklerini sergilemeleri için bir platform olarak ERC1 Junior’ın gerçekten güçlü bir şekilde onaylanması” diye konuştu. Sesks, kazandığı ikinci ödül yarışını Temmuz ayında asfalt karakterli Rally di Roma Capitale’de yapacak. | Kaynak; ERC Media, 29 Mayıs 2019 : 18.18

Son 70 haber

Yoruma kapalı

Go To Top