Bakan Osman Aşkın Bak ; “Bozhane’deki ralli günlerini yaşayan genç çocuk olarak ben de orada olacağım”

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak (Fotoğraf: Sözcü.com.tr)

WRC Türkiye Rallisi’nin Türkiye ayağı öncesi İstanbul’da bir basın toplantısı yapıldı. Çırağan Sarayı’nda yapılan basın toplantısına Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Dünya Ralli Şampiyonası Genel Müdürü Oliver Ciesla, Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu Başkanı Serkan Yazıcı, Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan ve Spor Toto Teşkilatı Genel Müdürü Mehmet Muharrem Kasapoğlu katıldılar.

WRC Genel Müdürü Oliver Ciesla. “Türkiye’ye yeniden hoş geldin” diyerek sözlerine başladı. Türkiye’nin parkurda olmasından dolayı mutlu olduğunu söyleyen Ciesla, “Türkiye’nin 2010 yılının ardından tekrar geri dönmesinden dolayı mutluyum. Burada yapılacak olan yarışta 50 bin izleyicinin gelmesini bekliyorum. TOSFED son aylarda inanılmaz işler yaparak bu yarışın Türkiye’de yapılmasını sağladı. Türkiye şu anda Avrupa’nın 5’nci, dünyanın da 14’ncü büyük otomobil üreticisi. Ralli çok otantik bir spor, televizyonda dünya genelinde 850 milyon seyircinin olduğu bir organizasyon olacak. Monte Carlo’da başlayan şampiyonanın Türkiye ayağı eylül ayında Marmaris’te yapılacak” ifadelerini kullandı.

Ülke açısından çok önemli bir organizasyon olacağını söyleyen Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, “Ben çocukken izlemeye doyamadığım etkinliklerden birisi. Bozhane Rallisi vardı eskiden ve gidip izlerdik. Tozu toprağı, ortaya çıkan coşkuyu yaşayan birisiyim. Dağıtılan şapkaları aylarca kafamızda taşırdık. O arabalara yakından bakabilmek için yaklaştığım günleri hatırlıyorum. Çocuklar oyuncak istediği zaman erkek çocuklar hemen arabaya koşar. Adrenalin bir tutkudur. Böylesine büyük organizasyonları yapmak, Türkiye için artık çok kolay, biz ciddi organizasyon kapasitesine sahibiz. Son 15 yılda büyük organizasyonlar gerçekleştirdik. Bu noktada Serkan Yazıcı’ya teşekkür ediyoruz. Geçen yıl yapılan deneme yarışında güzel bir organizasyon yaptılar. 13-16 Eylül tarihleri arasında Türkiye’de gerçekleştireceğiz şimdi. Parkur harika, çok güzel bir yerde olacak yarış” diye konuştu.

Türkiye’nin Asya ile Avrupa arasında önemli bir köprü olduğunu söyleyen Osman Aşkın Bak, çocuk yaşlarda ralli izlemeye gittiğini hatırlatarak, “6-8 yaşındayken, arabadan inen bir yarışmacı görüyorduk ve onlara yaklaşmak çok güzel bir duyguydu. Yapılan kazaların nasıl gerçekleştiğini sorgulardık o zamanlar. Bu organizasyonu hem 2018 hem de 2019’da gerçekleştireceğiz, 1 yıl da opsiyonumuz var. Biz herkesi bu organizasyona desteğe davet ediyoruz. Bu organizasyon, ülkemizin güvenli ve önemli bir ülke olduğunu da gösteriyor. Bize güvenen herkese teşekkür ediyoruz. Marmaris’te çok güzel bir yarış olacak. Orman ve denizin iç içe olduğu bir parkur. 50 bine yakın seyircinin olacağı bir yarış. Bu organizasyon ülkemize yakışır. Turizm açısından da altyapımız hazır. Tüm dünyayı davet ediyoruz. Bozhane’deki ralli günlerini yaşayan genç çocuk olarak ben de orada olacağım dedi.

15 Mayıs 2018 : 13.15 (Sözcü.com.tr’den alıntıdır
Haberin tam metnine ulaşmak için burayı tıklayabilirsiniz.)

Son 70 haber

Yoruma kapalı

Go To Top