AVC Osmanlı’nın hedefi; ‘sülale’ olmak!

2017 Türkiye Trial Takımlar Şampiyonu AVC Osmanlı takımı, çıtayı yükseltiyor! Takımın kurucu pilotlarından Adnan Ofluoğlu, Ralli Ajansı’nın AVC Osmanlı takımının Dudullu’daki garajında yaptığı ziyarette görüntülediği tezgahtaki yeni araçlarını kast ederek, hepsi de takım bünyesinde yarışmak üzere yapılmakta olan bu 5 yeni aracın da takıma katılması ile birlikte toplamda 10-15 ekipten oluşan 20-30 araçlık bir AVC Osmanlı takımı hedeflediklerini söyledi ve ekledi; “yeni araçlarımızın da hepsi kendi ana takımımız için. Bizde, 2’şer araçtan oluşan 4 takım var. Yapılan araçların hiçbirisi dışarıya gitmiyor. Aile büyüyor, hatta artık sülale oluyor! Kutup Ayısı ve Abarturk ile başladı bu analık-babalık, bunların çocukları olacak. Artık onlarında torunlarını görür ve 10-15 takımdan oluşan 20-30 araçlık bir grup oluruz inşallah!” dedi.

Osmanlı garajının sporcu patronu Oğuz Kaan Öztürk ise ajansa yaptığı açıklamada geçtiğimiz yıl kendisinin kullandığı ve sezon şampiyonluğunu kazanmasında Kutup Ayısı ile birlikte önemli rol oynayan Abarturk ile ilgili olarak “aracımızın ismi Abarturk, ‘abartılmış, gösterişli’ güçlü, heybetli’ anlamında ve bu simi Osmanlı offroad takımı olarak biz koyduk.” Tezgahlarında yapmakta oldukları yaklaşık 550 beygirlik yeni aracı ise ‘ucu çok farklı bir araç’ olarak tanımlayan Oğuz Kaan, “farklı bir özelliğimiz daha var ama onu dile getirmeyeceğim, çünkü Türkiye’de bir ilk’. Türkiye’de bir çok ilk’i biz yaptığımız için, bunu da daha piyasaya çıkmadan seslendirmek istemiyoruz” dedi.

AVC Osmanlı takımının yeni aracı ön ve arkada manevra kabiliyeti olan, çift süspansiyonlu ve yurt dışındaki benzer araçları yüzde 80 seviyesinde yakalayacağı düşünülüyor. Bu araçtan bu sezon aynı anda 5 tane birden yapılacak. Garajda halen var olan Abarturk ile beraber 6 tane güçlü ve kuvvetli, aerodinamik yapısı sağlam, güvenli araçları “başarılı olacağına inandığımız bir araç” diye tanımlayan Oğuz Kaan, “ilk aracımız tamamen hayal ürünü bir araçtı” dedi ve ekledi; “ama onunla çok tecrübe kazandık. Bu araçlar ise, güvenliği daha da arttırılmış şekilde, portal akslı, özellik olarak bayağı uç, Türkiye koşullarında oldukça ileride bir araçlar.” Oğuz Kaan Öztürk’ün verdiği bilgiye göre, yeni araçların da proje ve şaseyi garajda kendileri yapıyor. Yeni canavarlarına takacakları motor hakkında ‘dizelin en ucundaki motor’ tabirini kullanmayı yetinerek temkinli konuşmayı tercih eden Oğuz Kaan, “yurt dışında 1000 beygir elde edilebilen bir motor. Bizim formatımızda o kadar beygir gerekmediği için, daha düşük beygirlerde, 500-550 beygir civarında düşünüyoruz. V8 turbo dizel ve Türkiye’nin çok alışık olduğu bir motor değil” diye konuştu.

Adnan Ofluoğlu ise, şampiyonlukta pay sahibi Kutup Ayısı hakkında bilgi verirken de, “tamamen boru şaseden yapılmış olan Kutup Ayısı’nı bundan 4-5 sene önce yaşadığım tecrübelere, eksikliklere ve gereksinimlere göre tasarlamıştım” dedi ve sözlerini şöyle sürdürdü; “borudan yapılmış, Türkiye’deki ilk arabalardan biri. Normal şaseli araçların üzerlerine boru şaseler yapılan buggy tarzı araçlara geçişteki ilk araçlardan biri, ama bunu yapalı 4-5 sene oldu.”

O zamanlar için yeterli görülen Kutup Ayısı’nın bugünkü yarışlar ve yarışçılar için, araçlar sürekli geliştiğinden dolayı da artık yetersiz kalmaya ve artan istekleri karşılamakta zorlandığını dile getiren Adnan Ofluoğlu, “Kutup Ayısı, bu isteklerimizi karşılayamamaya başladı. İsteklerimiz arttığı gibi şahıs olarak yeteneklerimiz ve yapabileceklerimiz de artmaya başladı. Birinci nesil diyebileceğimiz bu araçlar gibi Kutup Ayısı da yetersiz kalmaya başladı. Hatta 1-2’nci nesil araçların devirleri de kapanmaya başladı” dedi ve Kutup Ayısı’nın bu sene profesyonel olarak yarışacak bir ekibe yetersiz kalabileceğini söyledi ama offroada ve trial’e yeni başlayacak bir yarışçı için kariyerlerinin ilk 2-3 senesini geçirebileceği bir araç olması konusunda ise iddialı konuştu; “Yeni arkadaşlar daha da kuvvetli araçla başlarlarsa, başarısızlık gelir. Araç ve tecrübe uyumu olmadığı zaman başarı gelmiyor. Kutup Ayısı, yeni başlayacak arkadaşların hatalarını kapatabilecek, onların yapacakları hataları biranda ortaya çıkartmayan, kendi kendine kapatabilen bir araç.”

Aydın Hoşgör | Ralli Ajansı, İstanbul, 3 Mart 2018 : 13.15

Son 70 haber

Yoruma kapalı

Go To Top