Gryazin’e doğum günü hediyesi

09.10.2017 : 18.00 | Letonya’daki rallinin startından bir gün önce 20 yaşına basan Rigalı Rus Nikolay Gryazin, FIA ERC 28 Üstü Gençler Şampiyonasında ilk zaferini Rally Liepāja’da elde etti. 2017’de Skoda Fabia R5’i ile katıldığı 8 ERC yarışında 7’nci galibiyetini alan Gryazin, “gerçekten çok iyi bir doğum günü hediyesi oldu” dedi ve ekledi; “bütün yarış oldukça iyiydi. Kalle, çok hızlıydı ve iyi bir rekabetin ardından kazanmaktan mutluluk duyuyorum”. Ingram ise, FIA ERC 27 yaş üstü Gençler Şampiyonasını kazanarak, 2018 yılının FIA ERC 28 Yaş üstü Gençler 28 kampanyası için 100 bin Avro ödülü kazandı.

Opel Rallye Gençler Takım pilotu, geçtiğimiz sezon ERC Gençler şampiyonluğunu kaybetmişti ancak şimdi genç yetenekler için önemli bir ilerleme platformu sağlamak için ERC’nin misyonuna uygun olarak, bir sonraki seviyeye çıkmak için mükemmel bir fırsat elde etti. “Dört yıldır bu unvanı kazanmaya çalışıyordum” dedi, Briton Ingram. “Son dört yıldır her an bu anı bekliyordum. Çok özveri gösterdim ve her şey şimdi ödedi. Şimdi ilerlememde bana yardımcı olacak en iyi para ödülüm var ve eve döner dönmez, gelecek yıl bütün Avrupa şampiyonası yapmak için insanlarla konuşacağım” dedi.

Kajetan Kajetanowicz ve kopilotu Jarek Baren, Bruno Magalhães‘in Cumartesi akşamı Liepāja etabında kaza yaptıktan sonra, üçüncü kez Avrupa Şampiyonluğunu kazanarak rekor kırdı. Portekizli ralliciye, geceyi hastanede gözlem altında geçirdikten sonra, hırpalanmış halde ve çürüklerle tamamen iyileşmeğe başlayacağı söylendi. Nikolay Gryazin, Pazar günkü kapanışında Kalle Rovanpera‘nın 18.3 s önündeydi ancak 17 yaşındaki Finli rakibi, son günün ilk saatlerinde rakibi 7.1 saniye geri düştüğünde atağa kalktı, bu da Gryazin’in 10,2 sn’ye düşmesine yol açtı.

Rovanpera SS9’da tekrar hızlı tepki verirken 10,1 saniye fark attı ancak Gryazin, SS 10’da 7.1 saniye farkla kazanarak yanıt verdi. Liepāja’da öğleden sonra etap sonuna yakın bir noktada sivil helikopter kazası nedeniyle SS 11 iptal edildi. Ardından Gryazin SS 12’yi kazandı. Rovanperä, M-Sport Fiesta R5’i ile en hızlı olmasına rağmen, bu, Gryazin’in podyumun en üst basamağına tırmanmasını önlemek için yeterli değildi. Habaj, öğleden sonra Suárez ile yakın bir mücadele sonrası 4’ncü oldu. Thurn, ERC’deki ilk sezonunu 5’ncilikle tamamladı.

Son 70 haber

Yoruma kapalı

Go To Top