Sam Bird, New York tarihine geçti!

17.07.2017 : 20.00 | İngiliz Pilot Sam Bird, 15 Temmuz’da New York’ta gerçekleşen ilk Formula E yarışında zafere ulaşırken, takım arkadaşı Alex Lynn pole pozisyonunu elde etti. Sam Bird ayrıca, 16 Temmuz’daki ikinci yarışı da kazanarak bir ilki gerçekleştirdi. Hafta sonu toplamında Sam Bird 53 puan toplayarak şampiyonada bir üst sıraya yükseldi.  DS Virgin Racing’in şampiyona dahilinde en fazla puan topladığı ayak New York oldu. Virgin Grup CEO’su Sir Richard Branson, podyum kutlamalarında takıma katıldı. New York Empire State Binası DS Virgin Racing renkleri olan, kırmızı ve mor ile aydınlatıldı.

FIA tarafından organize edilen, tüm dünyanın merakla takip ettiği, %100 elektrikli Formula araçlarının mücadelesi olan Formula E’nin 15 ve 16 Temmuz tarihlerinde gerçekleştirilen son iki ayağı Qualcomm New York City ePrix’sinde, Sam Bird pilotajındaki DS Virgin Racing Takımı çifte zafere ulaştı. DS Virgin Racing Takımı ve pilotu Sam Bird, New York’ta düzenlenen ilk otomobil yarışı olan Formula E ePrix’yi kazanarak tarihe geçti. 15 Temmuz’daki sezonun dokuzuncu ayağı olan yarışa dördüncü cepten başlayan Bird, üstün pilotajı sayesinde, biletleri kısa zamanda tüketen Brooklyn’li izleyicilere görsel bir şov yaşattı. Virgin Grup’un kurucusu ve CEO’su Sir Richard Branson’ın bizzat katılarak destek verdiği Qualcomm New York City ePrix’sinde Sam Bird, dördüncü sırada başladığı yarışın ilk turlarında yakaladığı yüksek tempo ile lider Daniel Abt’ı sürekli zorladı. Sam Bird, yarışın 16’ncı turundaki U dönüşüne içten girerek liderliğe elde etti ve yarışın sonuna kadar bunu koruyarak motor sporları tarihine adını yazdırdı.

New York’ta düzenlenen ilk uluslararası motor sporları organizasyonunu kazanan ilk takım DS Virgin Racing olurken, bir tarihi unvan da pilot Sam Bird’ün oldu. Yarışa pole pozisyonunda başlayan genç takım arkadaşı Alex Lynn’in desteğiyle zafere ulaşan Sam Bird, Formula E için emeği geçenleri tebrik ederken, “Hala şoktayım. Muhteşem bir hafta sonu oldu, kullandığım DS Virgin Racing aracı inanılmazdı! Bu zaferin nasıl zor şartlarda oluştuğunu ifade etmekte zorlanıyorum. Alex Lynn’in muhteşem pilotajına şapka çıkarıyorum. DS Virgin Racing’de harika bir takım ruhu yakaladık ve zafere ulaştık. Teknik ekibimize de ayrıca büyük bir teşekkürü borç bilirim. Yarışın özellikle son turlarında sakin kalmamı sağladılar ve zafere ulaştık” diyerek duygularını dile getirdi.

DS Virgin Racing’in diğer pilotu Alex Lynn, 24’üncü turda yaşanan mekanik arıza sebebiyle yarıştan çekildi ancak bu tarihi zaferde önemli bir katkı sağlayarak büyük alkış topladı. Alex Lynn yarış sonrasında; “Sam Bird’ün kazanması ve benim de pole pozisyonunda başlamış olmam, takım içindeki birlikteliğin kuvvetlenmesini ve efsanevi bir yarış yaşamamızı sağladı” dedi. 12 ayaktan oluşan 2017 sezonunun dokuzuncu yarışı olan Qualcomm New York City ePrix’sini DS Virgin Pilotu Sam Bird, hatasız tamamladı. Yarış sonrasında New York’un ikon yapılarından Empire States, DS Virgin Racing renkleri olan kırmızı ve mor ışıklarla aydınlatıldı. Virgin Grup CEO’su Richard Branson, şampiyonluk kutlamaları için takımla birlikte podyuma çıktı. Bu büyük zaferden 1 gün sonra, 16 Temmuz’da yine Brooklyn’deki düzenlenen Formula E’nin onuncu ayağını da Sam Bird ve DS Virgin Racing kazandı. Çifte zafer ile takım tarihindeki en değerli puanları toplandı. Yarışa hızlı tempoyla başlayan Sam Bird, 11’nci turda liderliğe yükseldi ve son tura kadar bu konumunu korudu. Formula E’nin 11 ve 12’nci ayakları olan final yarışları 29-30 Temmuz tarihlerinde Montreal-Kanada’da düzenlenecek.

Pilotlar Sıralaması (Rd 10 sonrası)
Sébastien Buemi, 157 puan
Lucas di Grassi, 147 puan
Felix Rosenqvist, 104 puan
Sam Bird, 100 puan
Nicolas Prost, 84 puan
Nick Heidfeld, 78 puan
Jean-Eric Vergen, 74 puan
Jose Maria Lopez, 50 puan
Daniel Abt, 47 puan
Nelson Piquet Jr, 33 puan

Takımlar sıralaması (Rd 10 sonrası)
Renault e.dams, 259 puan
ABT Schaeffler Audi Sport, 194 puan
Mahindra Racing, 182 puan
DS Virgin Racing, 153 puan
Techeetah, 94 puan
Nextec Nio, 59 puan
Faraday Future Dragon Racing, 30 puan
Andretti Formula E, 30 puan
Venturi Formula E Team, 28 puan
Panasonic Jaguar Racing, 21 puan

Son 50 haber

Yoruma kapalı

Go To Top
%d blogcu bunu beğendi: