Dostluk ve barış için 11 bin km yol yapacaklar

Türkiye Cumhuriyeti Avrupa Birliği Bakanlığı himayesinde, TÜVTÜRK’ün desteğiyle düzenlenen ’12. Allgaeu Orient Rallye – Dostluk ve Barış Rallisi’ takımları Türkiye’de. Almanya’nın Allgaeu Bölgesi’nde yer alan Oberstaufen kasabasından 7 Mayıs’ta start alan araçlar 28 Mayıs’ta Ürdün’deki finişe kadar keyifli bir rotada mücadele edecekler. Balkanlar üzerinden gelerek, İstanbul Sultanahmet Meydanı’nda toplanan yarışmacılar, 12 Mayıs Cuma günü Sultanahmet Meydanı’nda düzenlenen ve İstanbul Vali Yardımcısı Ahmet Önal, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Müdürü Ayhan Kep ile Türkiye Cumhuriyeti Nürnberg Başkonsolosu Yavuz Kül’ün katıldığı törenle Türkiye etabına başladılar.

Takımlar İstanbul’dan sonra, Kastamonu, Ankara, Balıkesir, Uşak, Dalyan, Antalya ve Mersin güzergahlarını izleyecek ve 21 Mayıs’ta da Türkiye finalini yapacaklar. Kurallara göre, değeri 1.111 Euro’nun altında eski araçlar katılabildiği rallide takımların güzergah boyunca otoyola çıkmalarına izin verilmiyor. Zaman ya da hıza dayalı bir mücadelenin olmadığı Dostluk ve Barış Rallisi’nde yarışmacılar rota üzerinde belirlenen sosyal ödevleri yerine getirmeye çalışıyorlar. TÜVTÜRK Araç Muayene İstasyonları’nın da destek verdiği rallide bu ödevleri en başarılı yerine getiren takım birinciliği elde ederken, diğer tüm takımlar ikinci ilan ediliyor. Ralli süresince yol, hava, şartları ve rakipleriyle mücadele eden yarışmacılar, TÜVTÜRK’Ün ödevlerini de yerine getirecekler.

Start alanında kendilerine teslim edilen bayrakları, belirtilen yol ve güzergahlardaki istasyonlara teslim edecek olan yarışmacılar, karşılığında bir sertifika alacaklar. TÜVTÜRK de sertifika alan her takım için bir fidan dikecek. Ralliye destek veren TÜVTÜRK’ten yapılan açıklamada, bakımı, periyodik muayeneleri zamanında ve kurallara uygun yapılan otomobillerin, 20 yaşın üzerinde olsalar bile 11 bin kilometrelik, ralli gibi mücadele oranı yüksek organizasyonlarda bile yer alabileceği, bu organizasyona da bu mesajı vermek için sponsor oldukları ifade edildi. Orient Rallye – Dostluk ve Barış Rallisi kapsamında ralliciler ve Türkiye Futbol Federasyonu Karması Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Tesisleri’nde karşı karşı geldi. Eğlenceli anlara sahne olan maçta kazanan dostluk oldu.

Son 70 haber

Yoruma kapalı

Arşiv

Go To Top