Citroen’in Korsika’da süngüsü düştü

Dünya Ralli Şampiyonası’nın dördüncü yarışı Korsika, asfalt karakteri ile şampiyonanın en hızlı rallilerinden biri olarak bilinirliliğini bu yıl da gösterdi. Meksika’da toprakta kazandığı zaferden sonra Korsika’da da ikinci gün (bugün) lider giderek dikkatlerini üzerine çeken Chris Meeke’nin yarış dışı kalması takımı Citroen’in planlarını altüst etti. Korsika’da ikinci gün sonrası takım direktörü Yves Matton ile takım pilotları Meeke, Breen ve Lefebvre, rallinin bugünkü seyri hakkında açıklamalar yaptılar.

Citroën Takım Direktörü Yves Matton; “Kris’in lider giderken abandone olması tüm ekip için büyük bir hayal kırıklığı oldu, ancak bu da motor sporlarının bir parçası. Şimdi sorunun nedenini bilmemiz bir daha olmayacağından emin olmamız gerekiyor. Citroën C3 WRC’nin asfalt üzerinde çok yüksek bir performans sergilediğini gösterdik. Son gün (yarın) Craig ve Stéphane, Markalar Dünya Şampiyonasına puan toplamak için finişe gelmeyi hedefleyecekler. Craig, iki saniyeden az farkla 4’üncü durumda, podyuma girmek için şansı var” diye konuştu.

Yarış dışı kalmasıyla takım üzerinde büyük hayal kırıklığına neden olan Kris Meeke; “Açıkçası, umduğum sonuç bu değil, fakat bu da sporun bir parçası. Bir arabanın olabildiğince hızlı olması için çalışan onlarca insan var. Bazen de her şey gerektiği gibi çalışmıyor. Her koşulda, bu hafta sonu bana geleceğe yönelik büyük bir güven veriyor. Korsika’nın en zorlu asfalt rallisi olduğunu düşünüyorum. C3 WRC tüm yüzeylerde kazanabilir. Arjantin’de, sonra da Portekiz’de ve başka her yerde yapmaya çalışacağımız bu olacak” dedi.

Korsika’da son güne 5’nci olarak gidecek olan Craig Breen; “Korsika Turu Rallisi, şüphesiz interkomsuz kalmak için en kötü yarış! Buna rağmen 6’ncı etapta çok fazla zaman kaybetmemeyi başardım. Bugün öğleden sonra, Kris ve Stéphane’in kalmasından sonra omuzlarımızda biraz daha baskı vardı. Hâlâ Jari-Matti Latvala’nın yakın mesafesindeyiz. Dördüncülüğe yükselebilirsek, ki bunu yarın göreceğiz, o zaman başarılı olacağız” dedi.

Takımın genç Fransız pilotu Stéphane Lefebvre; “Duvara sertçe vurmadığımızı düşünüyordum, ama demek ki süspansiyonu kırmak için yeterince sertti. Onarmaya çalıştık, bu yüzden öğleden sonra yarışa devam edip daha fazla tecrübe elde edebildik. Ne yazık ki, zaman kontrolüne maksimum otuz dakikalık gecikme sınırı ile ulaşamadık ve bu yüzden yarış dışı kaldık. Son gün, ralli 2 kurallarına göre yarışa geri döneceğiz. Korsika’da olumlu bir iz bırakmak için iyi bir tempo ile yeniden başlamaya çalışacağım” ikinci günü diye özetledi.

Son 70 haber

Yoruma kapalı

Arşiv

Go To Top