Korsika’da ilk gün lider Meeke

Meeke, Meksika’dan sonra temposunu Korsika’da da koruyor

Dünya Ralli Şampiyonası’nın 4’ncü yarışı olan Korsika Turu Rallisi’nde ilk günü Citroen pilotu Chris Meeke lider kapadı. İlk gün (bugün) tamamlanan dört etaptan üçünde en iyi zamanları yapan Meeke, yine ilk gün tek etapta en iyi zamanı yapan son şampiyon Ogier’i toplamda 10 saniye ardında bırakarak ilk gün sonunda kapalı parka lider olarak ulaştı. Korsika Turu, ikinci gün olan yarın (cumartesi) Bastia Havalanı’ndaki servis alanından verilecek startla başlayacak. Biri 48.7 km ile rallinin en uzun etabı olmak üzere (diğeri 17.27 km) iki farklı etabını ikişer kez geçilmesinin ardından ikinci gün tamamlanacak. Korsika’da üçüncü ve son gün (Pazar) ise iki farklı etapla yarış sonlanacak.

Rallinin WRC 2 klasmanında ise ilk gün sonunda Skoda Fabia R5 ile Norveçli Mikkselsen lider gidiyor. Suninen’nin 2’nci durumda bulunduğu WRC 2’de Rossel, 3’ncü gidiyor. Mikkelsen, sezonun bu dördüncü rallisinin ilk gününde Korsika adasının dar ve kıvrımlı dağ yollarında istediği performansı sergilemekten biraz uzak kaldığını söyledi. Eric Camilli ise, bir köprüye çarpmadan bir süre önce ve 5.8 saniye farkla Mikkelsen’i takip etti, ama  sonrasında Fiesta R5’in arkasına zarar verdi ve son etapta yarışa veda etti. Mikkelsen’in problemi attığı spin oldu. Norveçli, “ters kaldım ve bir kaç saniye kaybettim. Bu rallide farklı setuplarla yarışıyorum. Tamamen benim hatam. Daha dikkatli olmak zorundayım. Bugün agresif davrandım, ancak tek olumsuzluk bu oldu” dedi.

Suninen aşırı ısınan fren ile zaman kaybetti ve Fiesta R5 sürücüsü Rossel’den 50.6 saniye geride kaldı. Ole Christian Veiby, başka bir Fabia R5 ile 4’ncü, Martin Koci üzerindeki avantajı ise sadece 4,1 sn. Koci de frenlerin aşırı ısınmasına neden oldu, ancak Citroën DS 3 R5’de istikrarlı bir ilerleme kaydeden Bergqvist’in elinde bir dakikalık avantaj var. Tempestini, 7’nci gidiyordu ancak şanzıman sorunları yaşadı. İlk etapta Loubet Fiesta R5’in aşırı ısınan frenleri nedeniyle altı dakika kaybetti ve 8’nciliğe kadar geriledi. Kopecky, Fabia R5’inde hasar gören direksiyonu ile neredeyse bütün gün boyunca sürdü ve 9’ncu tamamladı. Yoann Bonato da ilk etapta kaldı, Pellier ise sondan bir önceki etapta durdu. Fransız rallici Bouffier arka süspansiyonu kırarak yarışı bıraktı.

Son 70 haber

Yoruma kapalı

Arşiv

Go To Top