Merceds AMG, İspanya’da üçüncü kez duble peşinde

160514-f1-isp-amg

Formula 1’de 2016 sezonunun beşinci yarışı olan İspanya Grand Prix’i heyecanı dün (Cuma) başladı. Barcelona’da son iki sezon ilk iki sırayı kimseye bırakmayan Mercedes AMG Petronas takımında Alman pilot Nico Rosberg, geçen sezon olduğu gibi yine damalı bayrağın altından ilk sırada geçerek, bu sezonki galibiyet serisini sürdürmek istiyor. İspanya’da 2014 yılında mutlu sona ulaşan Lewis Hamilton ise kendisi adına sezonun ilk yarış galibiyetine ulaşmak için çaba sarf edecek.

Formula 1’de 2016 sezonunun beşinci yarışı olan İspanya Grand Prix’i heyecanı bugün başladı. Toplamda 66 turdan oluşan 307.104 km’lik yarışa, Mercedes AMG Petronas takımı pilotları bir kez daha duble yapmak için çıkacak. Şampiyona lideri Nico Rosberg, geçen sezon olduğu gibi Barcelona’da yeniden damalı bayrağı ilk sırada geçerek galibiyet serisini 8 yarışa çıkarmak istiyor. Takım arkadaşı Lewis Hamilton ise İspanya’da, kendisi adına sezonun ilk yarış zaferine imza atmayı hedefliyor.

Barcelona Pisti’nde dğn (cuma) antrenman turlarıyla başlayan hafta sonuna, bu sezon 4, toplamda da üst üste 7 yarış kazanan Rosberg, 100 puanla şampiyona lideri olarak geldi. Son yarış zaferine geçen sezonki ABD Grand Prix’isinde ulaşan Hamilton da üç kez podyuma çıktığı bu sezonda 57 puanla şampiyonda ikinci durumda. Mercedes AMG Petronas ise pilotlarının topladığı 157 puanla, en yakın rakiplerinden 81 puan farkla markalar sıralamasının zirvesinde yer alıyor.

Sezona dört yarış zaferiyle başlamanın keyfini yaşadığını söyleyen Nico Rosberg, “Sezonun ilk dört yarışını kazanmak daha önce tecrübe ettiğim bir durum değil. Yakaladığım form, elimden gelenin en iyisini yaptığımı gösteriyor ve umarım sezon sonuna kadar da bunu sürdürebilirim. Sporda inişler ve çıkışlar vardır. İnişler geldiğinde önemli olan mental olarak yeniden hızlıca toparlanabilmektir. Bu kadar uzun bir sezonda yarış yarış düşünmek zorundasınız. Hâlâ alınabilecek 425 puan var ve her şey olabilir. Geçen sezonun kendi adıma ilk pol pozisyonunu ve yarış zaferini Barcelona’da elde etmiştim. O yarışta aracımla inanılmaz bir uyum yakalamıştım. Ki bu uyum size limitlerinizi zorlamak için inanılmaz bir güven verir. Bu hafta sonu için de çok heyecanlıyım. Biliyorum ki yine zorlu bir mücadele olacak” diye konuştu.

Lewis Hamilton ise “Rusya‘dan sonraki ara iyi geldi. Her yarış haftasında elde ettiğimiz deneyimlerden çok şey öğreniyoruz. Garajdaki ekibimle gerçekten gurur duyuyorum. Zor zamanlar geçirdik ama harika bir iş çıkardık. Onlarla birlikte çalışmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Her yarış hafta sonunda elimde ayarları mükemmel yapılmış, potansiyelli bir araç oluyor. Ama henüz ben o potansiyeli tam olarak patlatmayı başaramadım. Yani bardağın yarısı dolu benim için. Önümüzdeki 17 yarış boyunca büyük bir mücadele olacak ve ben yolumuzun uzun olacağını biliyorum. Rusya’dan döndüğümüzden beri takım 7/24 yapabileceklerimizi en üst seviyeye taşımak için çalışıyor. Kendime güveniyorum. Hâlâ hızlıyım. Bunu, testlere başladığımız ilk günden beri biliyorum. Havamız iyi, aracımız sağlam. İspanya’daki yarış öncesinden güvenimiz tam” dedi.

İspanya Grand Prix’inin Türkiye saati ile ayrıntılı programı;
14 Mayıs 2016 Cumartesi;
• 12:00- 13:00 3. Antrenman Turu
• 15:00- 16:00Sıralama Turları
15 Mayıs 2016 Pazar;
• 15:00 İspanya Grand Prix

Son 70 haber

Yoruma kapalı

Arşiv

Go To Top