Kanarya’da lider, Kajetanowicz..

Kanarya'da ilk gün sonunda lider, Katejan Kajetanowic

Kanarya’da ilk gün sonunda lider, Katejan Kajetanowicz

Avrupa Ralli Şampiyonası’nın açılış ayağı olan Kanarya Adaları’nda ilk güne Ostberg sürprizi damgasını vurdu. ERC’ye ‘misafir’ yarışçı olarak katılan Norveçli yıldız, favori olarak gösterildiği rallide yoldan çıktı ve bir duvara sertçe vurup yarış dışı kalarak ilk günü tamamlayamadı. Lider olarak sürdürdüğü rallinin 7’nci etabı Santa Lucia’da önce fren problemi yaşayan Ostberg, ardından R5’i ile kendini yol dışında buldu.

Ostberg ve kopilotu, kaldıktan sonra etapta yürürlerken..

Ostberg kaldıktan sonra etapta yürürken..

Mads Ostberg, “frenler çok iyi çalışıyor gibi görünmüyordu, önce bir uyarı verdi ama ben belki de sadece kir veya benzer bir şey olduğunu düşündüm. Ne yazık ki tekrar oldu ve bu kez yoldan koptuk” dedi.. “Gerçekten bizim için çok üzücü bir durumdu, oysa rallide fantastik bir atmosfer vardı” diye konuşan Ostberg, “Hasar oldukça büyük, tüm süspansiyon gitti ve diferansiyel de çok zarar gördü. Ralliye devam etmemiz servis parkında belli olacak” diye ekledi.

İlk gün 7 etabın 4’nde en iyi zamanları yapan Polonyalı rallici Kajetan Kajetanowicz, Ostberg ile ilk etapta açılan 10 saniye farkı saliselerle geri alıp kapatmak üzere iken Norveçli’nin kalması üzerine, 22,7 saniye farkla Alexey Lukyanuk önünde liderliği ele aldı. Kajetanowicz, gün sonunda “Mads ile mücadele müthiş oldu ve biz, saniyelik farklarla rekabet ettik. Değişen koşullar ve farklı lastiklerle uzun etaplarda böyle zamanlar yapmak çok zor. Asfaltta çekim güçleri beni biraz yorgun düşürdü ama gün sonunda çok mutluyum. Biz elimizden geldiğince işimizi yaptık. Elimizden geleni yarın da yapmaya çalışacağız, ama her şeyden önce iyi bir uyku almak zorundayız” dedi.

Robert Consani, Peugeot 208 T16 ile ilk günü üçüncü olarak tamamladı. O’nun 10,5 saniye ardında Citroën DS3 R5’iyle gün boyu mekanik sorunlar ile mücadele yerel favori Luis Monzón yer aldı. Hollandalı sürücü Hermen Kobus 4’ncü etapta spin attı Fabia R5’i ile 6’ncılığa geriledi. İspanyol Iván Ares, Östberg, Kajetanowicz ve Lukyanuk üçlüsü arkasında R5’i ile podyumun dibine yerleşmişti ama günün son iki etabında yaşadığı mekanik sıkıntılardan hatırı sayılır bir zaman kaybederek klasmanda 11’nciliğe kadar geriledi. Kanarya Adaları’na ERC’de tecrübe kazanmak için katılan Murat Bostancı, ilk günü genel klasmanda 23’ncü, kendi kategorisinde (ERC3) ise Polonyalı Habaj’ın 1 dakika ardından 2’nci durumda tamamladı. Kanarya Adaları’nda mücadele ikinci ve son gün olan cumartesi, üç farklı etap ikişer kez geçilerek tamamlanacak.

Son 70 haber

Yoruma kapalı

Arşiv

Go To Top