Atlar ve arabalar aynı pistte yarıştı!

IMG_6554

İzmir Park Ülkü Yarış Pisti geçtiğimiz hafta sonu oldukça renkli ve farklı bir etkinliğe ev sahipliği yaptı. 8 Mart Dünya kadınlar gününde Türkiye’nin çeşitli illerinden gelerek İzmir Park Ülkü Yarış Pisti’nde buluşan kadınlar, katıldıkları farklı dallardaki spor turnuvalarında bir çok alanda erkeklerden daha başarılı olduklarını kanıtlamak için kolları sıvadılar. ?Geçmişten bugüne, kadın isterse her işi başarır? sloganıyla yapılan etkinlikte atlı okçular ve yarış otomobilleri aynı pistte koşarak, ilginç görüntüler ortaya çıkardılar. ?Kadın Kutsaldır? yazılı pankart önünde fotoğraf çekimi ile başlayan organizasyona Ak Parti İzmir Milletvekili Nesrin Ulema ve Bornova Kaymakamı Dr. Kadri Canan eşlik etti.

150308-ulku-kadin2Otomobil sporları dalında yarışan kadın sporcular, Türkiye Şampiyonu pilot Ümit Ülkü’den aldıkları “Yarış Okulu” eğitiminin ardından ilk kez çıktıkları pistte izleyicilerin takdirlerini topladılar. İkişerli gruplar halinde zamana karşı yarışan pilot adayları, eğitimleri esnasında elde ettikleri zamanların da üzerine çıkarak, erkek pilotlardan daha iyi zaman derecesi elde ettiler.

İzmir Milletvekili Nesrin Ulema’nın ilk ok atışıyla başlayan, Geleneksel Türk Okçuluğu dalında yarışan kadın kemankeşler, geleneksel savaş kıyafetleri ile seyircilere nefes kesen gösteriler sundular. Okçular, tarihi Türk silahlarının birebir üretimi olan ok ve yaylar ile at üstünde dört nala giderken hedefleri tam isabet vurdular.

Turnuvaya katılan bütün kadın yarışmacılara günün birincisi madalya ve şiltleri takdim edildi. Turnuvalar sonunda dereceye giren kadın yarışmacılara kupa ve madalyalarının yanı sıra çeşitli hediyeler de verildi.

150308-ulku-kadin3Ümit Ülkü Academy eğitmeni ve Ülkü Motorsport Takım Kaptanı Ümit Ülkü organizasyonla ilgili yaptığı açıklamada ? Bütün kadınlarımız bizim için bu günün ve her günün birincisiydi zaten. Bu nedenle bugün burada olan bütün kadınlarımıza günün birincisi ödülü vermek istedik. ?Kendilerini kadının belki de zaman zaman unuttuğumuz gücünü ve varlığını bir kez daha bize gösterdikleri için kutluyorum” dedi.

Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında, İzmir’de İzmir Park Ülkü Yarış Pisti sponsorluğunda gerçekleştirilen Bayanlar Geleneksel Okçuluk Yarışması’na Ankara’dan 3, Bursa’dan 14, Eskişehir’den 4 ve İzmir’den 5 olmak üzere toplam 26 okçu katıldı. Yarışmanın ilk turu puan mücadelesi şeklinde yapıldı ve 15 tam puan üzerinden 12 ve üzeri puan alan 11 okçu (Ankara bölgesinden Serpil Meral Cebecik 13, Eskişehir bölgesinden Bilge Dalgıç 12, İzmir bölgesinden Kübra Daşgın Sevindik 12 ve Bursa Bölgesinden Tülay Temel 15; Hande Ersöz 14, Melike Karalı 14 ; Gözde Talanay 14; Almıla İkra Akgül 13; Aynur Yuka 13; Birsen Bulut 13; Büşra Arslanbaşı 12) ikinci tura yükseldi. İkinci tur yarışmaları sonunda Bursa okçuları Melike Karalı, Almıla İkra Akgül ve Tülay Temel ile İzmir okçularından Kübra Daşgın Sevindik elemeli finale kaldılar. Final yarışmaları sonunda rakiplerini eleyen Melike Karalı turnuva şampiyonu olurken, ikinciliği Almira İkra Akgül ve üçüncülüğü Kübra Daşgın Sevindik elde etti. Bayanlar kupasında ise, Selen Özgörkey 1.07.911 ile birinci, Zeyni Cem 1.10.537 ikinci, Pınar Demirel 1.11.160 ile üçüncü oldular.

Son 50 haber

Yoruma kapalı

Go To Top
%d blogcu bunu beğendi: