Mithat Diker; “Büyük Tosfed için temeli sağlam atmalıyız!”

İzmirli duayen rallici Mithat Diker, federasyon başkanlığına adaylığını koyan Satvet Çiftçi’nin ekibinde ‘tırmanma ve otokroslardan sorumlu yönetim kurulu üyesi’ olarak görev  yapacağı açıklandıktan sonra, seçimin kazanılması halinde kendisinin sorumluluk alanı için neler düşündüğünü kaleme aldı. Diker’in, yine ‘ilk kez’ ve ‘sadece’ Ralli Ajansı’nda okuyabileceğimiz bu görüşleri şöyle;

?Saygıdeğer otomobil sporları camiamız; Geçtiğimiz gün otomobil sporlarının duayenlerinden Sayın Satvet Çiftçi’nin açıkladığı gibi; Tosfed Başkanlık seçimlerini kazanması halinde, 1972 yılında Uludağ Tırmanma Yarışı ile otomobil sporlarına ilk adımını atan ve kırk yıl gibi bir ömre bedel sürede aralıksız parkurlarda mücadele eden ben Mithat Diker; Tırmanma ve Otokros’tan sorumlu yönetim kurulu üyesi olarak göreve başlayacağım.?

?Ralli’nin en yakın branşları olan otomobil sporlarının alt yapısını oluşturma adına oldukça önemlidir. Genç sporcularımızın otomobil sporuna kazandırılması adına adete bu iki dal, ralli okulunun iki ayrı dersliğidir benzetmesini yapabiliriz.?

“Üzülerek ifade ediyorum ki; son yıllarda bu branşlar her nedense bir üvey evlat muamelesi görmeye başlamıştır. Adeta mecburiyetten organize ediliyormuş görüntüsü vermektedir. Avrupa’da en çok kayıt alan bu branşlar, bizde ulusal şampiyona yarışları olmasına rağmen düşük katılım sayısı ile zaman zaman iptal edilmektedir. Bu vahim sonuçlar, bu branşların yok olması endişesini yaşatmaktadır. Otodragın başına gelenlerin, tırmanma ve otokrosun başına gelmemesi ve  göz göre göre seyirci kalınmaması adına Sayın Satvet Çiftçi’nin bana tevdi ettiği bu görevi, Otomobil Sporlarının yarışçılığının yanı sıra, gerçek bir emekçisi olarak kabul etmiş bulunuyorum.?

?Otomobil sporları içerisinde dolu dolu kırk yılını geçirmiş, otuz beşinci yılında; ?Rallilerde 35 Yıl – Yolun Yarısında!? adlı kitabımda belirttiğim gibi, Türk Otomobil Sporları Tarihi’nin yaşayan bir tanığı olarak, bu zamanın büyük bir bölümünü de amatör branşlarda da yarışarak bu günlere geldim. Şu anda aktif olarak otomobil sporlarının içerisinde bulunmamın yanı sıra Ege Bölgesi’nin amatör yarışçılarına araç dahil, hiç bir ekonomik katkı almaksızın destek olmaktayım. Ege Otomobil Sporları Klubü (EOSK) ile yürüttüğümüz bu projenin meyvelerini son bir yıl içerisinde camiaya yeni kazandırdığımız yarışçılar olarak almaktayız.?

?Ancak, yalnızca Ege Bölgesi’nde yapılar bu gayretin, bu branşların kurtarmaya yeterli olmayacağı inancını taşıyan biri olarak, Sayın Satvet Çiftçi’nin bana yapmış olduğu bu görev teklifini bu yönüyle de bakarak kabul ettim.?

?Bizim sporumuz bir bina gibidir. Temeli sağlam, kolonların kirişleri düzgün ve kurallara uygun olmazsa en ufak sarsıntıda, çatlaklar ve hatta yıkıntılar söz konusu olabilir. Bunun içidir ki, karting, otokros, tırmanma gibi bu sporun temel branşlarına sahip çıkmalıyız. Başarıya ulaşmak için her branşa önem veren ?Büyük Tosfed? için bu anlayışla temeli sağlam atmalıyız.?

?Değerli camiamız; göreve gelmemiz halinde, organizatör kulüplerimizin aralarında belirleyecekleri bir kurulla birlikte otokros ve tırmanmanın o özlenen günlere geri dönmesi için canla başla çalışacağız. Bunları yaparken, federasyonun ve kulüplerin varoluşunun ana faktörü olan yarışçı kardeşlerimle de bu branşların sorumlusu olarak, diyaloga hazır olduğumu, onların fikir ve önerilerine de büyük bir hassasiyetle önem vereceğimi şimdiden beyan ederken, bu seçimin bir dönüm noktası ve hepimize hayırlı, uğurlu olması dileği ile saygı ve sevgilerimi sunarım.?

Son 50 haber

Yoruma kapalı

Go To Top
%d blogcu bunu beğendi: