Eskişehir’de İtalyan zaferi!

Son Avrupa Ralli Şampiyonu Pegasus Racing pilotu Luca Rossetti, sezonun ikinci rallisinde Skoda Fabia S2000’i ile zafere ulaşarak hem Ege Rallisi’nin rövanşını aldı, hem de Türkiye Ralli Şampiyonası’nda liderliğe ortak oldu. Benzer bir otomobille yarışan Volkan Işık 36,3 saniye farkla 2’nci bitirirken, geçtiğimiz sezon iki çeker kupasının kazanan Pegasus Racing pilotu Fatih Kara 56 saniye farkla 3’ncü olarak yine podyumu bırakmadı.

İstanbul, Ankara, Eskişehir, Bursa ve Antalya’dan toplam 69 yarışmacının kayıt yaptırmasıyla sezon rekoru kırılan Eskişehir’de, teknik kontrolden geçen 61 otomobilden ancak 48 tanesi iki günlük mücadeleyi tamamlayabildi. Espark AVM’den start alan rallinin toplamda 109 km’lik 9 özel etabında en iyi zamanları yapmak için tüm hünerlerini sergileyen yarışçılar, ertesi gün aynı yerde kurulan finiş tak’ında zorlu yarışı tamamladılar.

Son Türkiye Ralli Şampiyonu Ford pilotu Yağız Avcı Ege’den sonra Eskişehir’de de podyuma giremedi ve 4’ncü oldu. Skoda Fabia S2000 ile yarışan Bonus Parkur Racing pilotu Ercan Kazaz da Ford’un genç pilotu Murat Bostancı’nın 42 saniye önünde 5’nci sırada finiş gördü. Murat Bostancı ‘gençler’ kupasını kaldırırken Eskişehirli genç pilot Buğra Banaz ikinci, Ali Dinç ise üçüncü oldular. Simin Bıçakçıoğlu, son şampiyon Serpil Pak’ın önünde ‘bayanlar’ kupasını kazanırken, Burcu Burkut Erenkul üçüncü sırada tamamladı.

‘İki çeker’ kupası Ford’un genç pilotu Orhan Avcıoğlu’nun olurken, takım arkadaşı Emre Yurdakul bu kez ikincilikte kaldı. Aynı kupada mücadele eden Pegasus Racing pilotu Alkan Erden ilk gün ikinci etapta yarışa erken veda etti. Alkanlar Racing sponsorlu Punto S2000’i ile tırmanma karakterli ilk etapta güç kaybı yaşamaya başlayan Erden, ikinci etabın 9’ncu km’sinde motor arızası şüphesiyle yarışı bıraktı. Punto’nun motorunda segman problemi yaşandığı düşünülüyor.

Bir hafta önce yapılan Davraz tırmanma yarışında kupa kaldıran Erden, Eskişehir’de kalmasını ‘mekanik sporların cilvesi’ olarak tanımladı. Tecrübeli rallici, ilk etaptan itibaren hissedilir bir şekilde güç kaybı yaşadıklarını ve ardından aracın ikaz ışığının yanması üzerine risk almayıp yarışı bıraktıklarını söyledi. Erden, Eskişehir’den puansız ayrılmakla iki çeker kupasında ciddi bir kayıp yaşadıklarını ama ara vermeden sezonun üçüncü rallisi için çalışmalara başlayacaklarını sözlerine ekledi.

Son 70 haber

Yoruma kapalı

Otomobil sporları konusunda ülkemizin en eski ve tek periyodik dergisi Ralli Dünyası’nın bugüne kadar yayınlanmış sayılarının kapaklarını görüntülemek için burayı tıklayabilirsiniz.

Go To Top