Milli Sporcu Besler, dünyanın en iyi 10 pilotu arasında

IMG_8895

Bu sezon uluslararası arenada sürekli zirvede yeralan ve son olarak Orta ve Doğu Avrupa Şampiyonu olan Milli Karting Sporcumuz Berkay Besler, başarılarına bir yenisini daha ekledi. Berkay, Portekiz’de yapılan Rotax Max Challenge Dünya Finalinde en iyi 10 pilot arasında yeraldı.

Portimao kentinde 1 hafta süren mücadeleler, Avrupa, Asya, Amerika, Avustralya ve Afrika kıtalarından 38 ülkenin 288 pilotunu ağırladı. Bunların arasında DD 2 kategorisinde eski Formula 1 pilotu Brezilya’lı Rubens Barrichello da vardı. Kaliteli organizasyonu özel davetler ve eğlencelerle süsleyen yetkililer tam bir görsel şölene imza attı. Ülkemizi 72 pilotun yeraldığı Senior Max kategorisinde temsil eden ve ilk günden itibaren müthiş bir performans ortaya koyarak, antrenmanlar ile sıralama turlarında best tıme’lara ortak olan Berkay Besler Pre Finale ilk sırada başlama hakkını kazandı.

1532 metre uzunluğundaki Algarve Kartodromo pistindeki yarış, müthiş bir heyecana sahne oldu. Birbirinden hızlı pilotların kıyasıya mücadelesi görülmeye değerdi.Yaşanan yoğunluk ve açılan kapı nedeniyle birara 7.sıraya kadar gerileyen temsilcimiz kontrolü bırakmadı ve 13.turda meydana gelen kazayı avantajına çevirerek 15 turluk pre finali İtalyan pilot Alex Alex’in sadece 0.330 saniye ardından 2.bitirdi. 3.lüğü çek pilot Petr Bezel elde etti.

20 turluk final yarışında 2. cepten start alan Berkay Besler, meydana gelen karışıklık nedeniyle 4. sıraya geriledi. 6.turda 14. sıraya kadar inen sporcumuz, yarış disiplininden kopmadı ve bu turdan sonra atağa kalktı. Hızla yukarılara tırmanmaya başlayan Berkay Besler, 1.olabileceği final yarışını önündeki trafiğe takılması nedeniyle 8. sırada bitirdi. İtalyan Alex Alex birinci, Amerika’lı Lucas Sellikan ikinci, Güney Afrika’lı Jordan Shernat üçüncü oldu. Bu sezon ortaya koyduğu performansla sürekli zirvede yer alarak otoritelerin dikkatini çeken ve bunu Orta ve Doğu Avrupa şampiyonu olarak taçlandıran Berkay Besler, Portekiz’de elde ettiği bu sonuçla adını dünyanın en iyi 10 pilotu arasına yazdırdı ve başarılarına bir yenisini daha ekledi.

Yorum yaz

Kategoriler

Arşiv