Faruk Atasoy | Ters Köşe / Yıllar sonra bir daha…

04.09.2017 : 15:30 | Bu ilk yazıma tüm içtenliğimle geçmiş yıllara uzanarak başlamak istiyorum. Gazeteciliği hedefe koymuş, branş olarak savaş muhabirliğini istiyordum. Bu iş ha deyince olmayacağını düşünerek o zamanki şartlara göre basın camiasına bir yerlerden girmeliydim. Her ne kadar sonrasında rahmetli babamın veto edeceği bu branş olmayacaksa da basın camiasına girmiştim bir kere..

Yıl 1985, yer Söğütlüçeşme, iş Ralli Dünyası Dergisi, görev; getir götür, dergi dağıtımı derken foto ve haber muhabirliği ardından otomobil spor yazarlığına uzanacak bir süreç. İşe başladığımda en çok ilgimi çeken; İş hızına yetişilmeyen, son derece prensipli, işinde ciddi, bugün 32 yıllık dostum olan kişi Aydın Hoşgör’den başka biri değildi, çalıştığım. Bu spora en büyük desteği olan Hoşgör, ekol bir isim olmaya devam ediyor.

O zaman bizim takip ettiğimiz yarışçılar; iyi ikişkiler kurduğum Renç Koçibey, Emre Yerlici, Ali Bacıoğlu, İskender Atakan, Serdar Bostancı, Mahir Bayındır, Hakan Bahar ve bir çok yetenekli isimlerdi. Hoş rallilere katılan bu isimler, kros, tırmanma şampiyonaların da da yarışırlardı. O dönem kısıtlı şartlarda yarışan sporcular, yarıştığı otomobillerle evlerine giderlerdi. Hatta yarış sonrası arabaları ile Renç Koçibey, Mahir Bayındır beni Selimiye’deki evime bıraktıkları bile olmuştu.

Kendi dönemimi Lancia Delta İntegrale ile kapatmış olsam da en çok Opel Manta’nın fotoğrafını çekmek keyif verirdi. Viraj girişi yanlayıp,çıkışında yolu kesişi, toprak etabı kabarta kabarta gelişi dün gibi gözümün önündedir. Spora gönül vermiş, deklanşör ve yazılarımızla 10 yıl kadar bu spora destek olanlardan biriydim. Otomobil spor yazarı deyince ilk aklıma gelen isim Osmanlı bıyıklı Şevki (Gökerman) abidir. Şişli’den Kadıköy’e az yazılarını taşımamıştım. Sonra Hakkı Tolunay vardı, her zaman olumlu hatırladığım yazarlardan…

Aslına bakarsanız o dönemlerde bir kişi çok kişiydi. Aynı kişi ralli, kros, tırmanma, yorum, yazarlık yapar, fotoğraf bile çekerdi. Bir nevi aile gibiydik. Hey gidi günler. Bugün makro baktığımızda spor daha kurumsal, branşlaşma olarak her şey daha çok oturmuş görünüyor. Bu bakış daha tutarlı olsa da !uzun bir aradan sonra’ mikro bakışlarla da beraber olmayı ümit ediyorum. Spor güzel, insan hayatı daha önemlidir. İstanbul Rallisi’nde görüşmek üzere, kalın sağlıcakla..

Son 50 haber

2 Yorum - “Faruk Atasoy | Ters Köşe / Yıllar sonra bir daha…”

  1. Nurican Hızır

    Hoş geldin Faruk, dönüşünle bizi mutlu ettin.

  2. Hoşbulduk Nurican.Özlemişim seni.

Yoruma kapalı

Arşivler

Go To Top